Bezkoniec

Małgorzata Smieszek

Adam Kasperkiewicz

Jarosław Jan Hemmerling

Książka jest pierwszą publikacją stworzoną przez uczestników Szkoły Dokumentu - nowej platformy edukacyjnej poznańskiej fundacji PIX.HOUSE. Razem z wystawą pod tym samym tytułem, pokazaną po raz pierwszy w galerii Pix.house (luty 2024), stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją wybranych przez siebie tematów.

Ich autorzy to ludzie dojrzali, z dużym bagażem doświadczeń. W czasach galopującej komercjalizacji, marginalizacji roli prasy i ogromnej ilości "niby dokumentalnych" zdjęć, takich mądrych, wnikliwie i szczerze opowiedzianych historii jest niewiele. Ich odbiór wymaga wrażliwości i wiedzy, a przed fotografami stawia bardzo wysokie wymagania zawodowe i etyczne. Książka i wystawa przedstawiają świadectwa tego, że najważniejsza w pracy fotografa dokumentalisty jest otwartość na świat i tkwiąca w człowieku od tysiącleci potrzeba opowiadania. Dowodzą również, że umacniają się takie jak one, nowe modele publikacji, wypełniając przestrzeń po mediach papierowych, w których takie historie pojawiały się wcześniej.

Jestem przekonany, że te fotografie zostaną z nami na długo, tworząc rzetelny zapis naszego niespokojnego czasu, zapis świata, który zmienia się każdego dnia.

Mariusz Forecki, luty 2024

Książka do nabycia w księgarni PIX.HOUSE

Księgarnia PIX.HOUSE

Fotografie

Małgorzata Smieszek, Adam Kasperkiewicz, Jarosław Jan Hemmerling

Teksty

Małgorzata Smieszek, Adam Kasperkiewicz, Jarosław Jan Hemmerling, Mariusz Forecki, Adrian Wykrota

Projekt graficzny

Krzysiek Orłowski (Zinteka)

Tłumaczenia

Małgorzata Starczewska (EN), Lidia Aksiuk (UA)

Korekta

Magda Brzezińska (PL), Anna Aksiuk (UA)

Fotografie powstały w ramach Szkoły Dokumentu Fundacji PIX.HOUSE pod kierunkiem Mariusza Foreckiego

Wydawnictwo

Fundacja PIX.HOUSE

Nakład

350

ISBN: 978-83-968764-4-7

Poznań 2024